No Result
View All Result
  • Лікарі
  • Послуги
  • Захворювання
  • Енциклопедія
  • Відгуки
  • Контакти
  • ukУкр
    • ruРус
No Result
View All Result
Главная Енциклопедія

Захист від сонця та сонцезахисні засоби

zashhita-ot-solntsa
Share on FacebookShare on Twitter

Захист від сонця спрямований на зниження надмірного впливу сонячного світла. Ефективний захист від сонця забезпечує здоровий ріст і розвиток, а також отримання задоволення від активного відпочинку на вулиці й, одночасно, спрямований на зниження ризику виникнення шкірних захворювань, пов’язаних із надмірним впливом сонячного світла.

Ефективний захист від сонця включає в себе:

  • використання щільно сплетеного одягу з довгими рукавами, капелюхів із широкими полями й сонцезахисних окулярів;
  • перебування в тіні;
  • нанесення сонцезахисних засобів;
  • використання жилетів і гідрокостюмів при плаванні та інших водних процедурах;
  • запобігання впливу сонця в середині дня, коли ультрафіолетове випромінювання знаходиться на найвищому рівні.

Зміст

  1. Чому захист від сонця такий важливий?
  2. Що таке ультрафіолетове випромінювання?
  3. Що таке сонцезахисні засоби?
  4. Що таке SPF?
  5. Як слід наносити сонцезахисні засоби?
  6. Які побічні ефекти сонцезахисних засобів?
  7. Чи є сонцезахисні креми причиною раку?
  8. Чи безпечні сонцезахисні креми для маленьких дітей?
  9. Чи можу я відчути брак вітаміну D, якщо використовую сонцезахисний крем?

Чому захист від сонця такий важливий?

Вплив сонця з часом призводить до передчасного старіння шкіри. Отже, щоденний захист, особливо весною та влітку, має найважливіше значення. Хмарність та температура повітря не є показниками того, наскільки активно ультрафіолетове випромінювання потрапляє на шкіру й пошкоджує її.

Що таке ультрафіолетове випромінювання?

Ультрафіолетове випромінювання – це енергія сонця, яка ділиться на 3 типи в залежності від довжини хвилі – UVВ, UVA, UVC.

UVC є найбільш небезпечним, але в даний час поверхня Землі повністю захищена від його проникнення озоном, який знаходиться у верхніх шарах атмосфери. Озоновий газ також відфільтровує більшу частину UVA й UVB випромінювання.

UVB-випромінювання більш активне, воно затримується віконним склом і є основною причиною сонячних опіків.

UVA менш активне, але проникає глибше в шкіру й не затримується віконним склом.

UVA й UVB випромінювання спричиняють:

передракові зміни шкіри (сонячні плями, актинічні кератози);

ракові зміни шкіри (базальноклітинну, сквамозно-клітинну карциному, рак шкіри, меланому);

фотостаріння шкіри, наприклад, сухість, пігментацію, втрату еластичності.

Що таке сонцезахисні засоби?

Сонцезахисними називаються засоби (креми, лосьйони, флюїди, спреї, гелі), які наносять на шкіру для зниження впливу ультрафіолетового випромінювання. Вони допомагають запобігти розвитку раку шкіри, зокрема, є профілактикою меланоми; фотосенсибілізаційних розладів (фотоаллергій і фототоксичності). Регулярне використання сонцезахисних засобів попереджає фото ушкодження та фото старіння шкіри.

Сонцезахисні засоби повинні використовуватися в поєднанні з фізичним захистом і не можуть розглядатися як його заміна. Відсутність впливу сонця, пошук тіні, довгі рукави, капелюхи, сонцезахисні окуляри забезпечують найкращий захист відкритих ділянок тіла.

Сонцезахисні засоби можуть відбивати (блокувати) ультрафіолетове випромінювання або абсорбувати його.

Сонцезахисні засоби, які відбивають або блокують ультрафіолетове випромінювання, містять оксид цинку та діоксид титану. При нанесенні препарату шкіра може набувати молочно-білого відтінку, хоча нові формули позбавлені цього недоліку.

Поглинаючі сонцезахисні засоби, що абсорбують UVA й UVB, містять суміш кориці, дібензоілметана (саліцилати) і бензофенони й, зазвичай, невидимі при нанесенні на шкіру.

Інгредієнти сонцезахисного засобу змішуються з різними основами, щоб забезпечити широкий асортимент доступних продуктів (креми, лосьйони, гелі, спреї й бальзами для губ). Основи сонцезахисних засобів містять хімічні домішки, необхідні для забезпечення стабільності, правильного змішування, приємного відчуття на шкірі й аромату, адекватної антимікробної активності.

Ефективність сонцезахисного крему залежить від способу його нанесення. Достатня кількість засобу повинна наноситися на шкіру приблизно за 20 хвилин до виходу на сонце, на відкритому повітрі – не рідше одного разу на 2 години.

Жоден сонцезахисний крем не може блокувати 100% ультрафіолетового випромінювання, невелика кількість завжди потрапляє на шкіру, навіть якщо засіб нанесено правильно.

Що таке SPF?

SPF – це фактор захисту від сонця, який показує кількість UVB, що може потрапити на шкіру, захищену кремом, у порівнянні з його відсутністю. Розраховується відповідно до того, скільки УФ-випромінювання необхідно для появи почервоніння (опіків) шкіри. Наприклад, якщо ви наносили SPF 50+, то могли б залишатися на сонці в 50 разів довше, ніж без його використання. Важливо розуміти, що різниця в захисті від UVB між SPF 30+ і SPF 50+ є невеликою, збільшуючи захист з 96,7% до 98%.

SPF визначається в лабораторних умовах і суворо регламентується для забезпечення маркування та безпеки споживачів. Важливо розуміти, що не варто покладатися на SPF для визначення того, як довго ви можете залишатися під впливом сонячного світла або протягом якого часу не будете засмагати. У реальному житті фактичний SPF продукту часто нижчий за офіційні лабораторні дані. Усі сонцезахисні засоби, навіть при правильному застосуванні, усе одно пропускають ультрафіолетові промені на шкіру.

SPF є тільки виміром захисту від УФ-випромінювання. Засоби з однаковим SPF можуть забезпечити різні рівні захисту, тому важливо вибрати сонцезахисний крем з маркуванням “широкий спектр”, який захищає від UVA й UVB випромінювання.

На додаток до SPF і широкого спектра факторів, сонцезахисні засоби також маркуються як водостійкі. Це означає, що вони зберігають свою ефективність після багаторазового або тривалого впливу води. Слід розуміти, що жоден засіб не є абсолютно водостійким, відповідно, його ефективність буде знижуватися, певною мірою, після впливу вологи. Завжди рекомендується повторно наносити сонцезахисні засоби після впливу води, щоб забезпечити достатній захист.

Як слід наносити сонцезахисні засоби?

Відомо, що більшість людей не застосовують достатню кількість сонцезахисного крему, що знижує ефективність. Його слід рясно наносити на шкіру за 20 хвилин до виходу на вулицю. Завдяки цьому продукт рівномірно розсіюється й всотується поверхневим шаром шкіри.

Більшість продуктів невидимі при нанесенні на шкіру, у результаті чого невеликі ділянки можуть бути пропущені, що призводить до сонячних опіків на цих місцях. Будьте обережні при нанесенні сонцезахисних засобів. Важливо не пропустити вуха, руки, ноги, задню частину шиї. Нанесіть не менше 1 чайної ложки на кожну частину тіла (обличчя і шию, руки, ноги, передню частину тіла, спину), робіть це повторно кожні 2 години.

Використовуйте водостійкі сонцезахисні засоби, якщо ви часто плаваєте або потієте на відкритому повітрі. Після плавання слід повторно нанести сонцезахисний крем. Одяг, що захищає від ультрафіолету, такий як футболки, жилети та гідрокостюми, забезпечують кращий захист, ніж сонцезахисні засоби.

Які побічні ефекти сонцезахисних засобів?

Усі синтетичні компоненти у складі сонцезахисних засобів ретельно тестують для визначення ризику побічних ефектів. Однак, інколи при регулярному використанні можуть виникати проблеми.

Найбільш поширеним побічним ефектом є подразнення шкіри. Після нанесення сонцезахисного крему деякі ділянки шкіри можуть почервоніти. Це особливо помітно на обличчі навколо очей, на передпліччях. При появі подразнення рекомендується використовувати інший продукт.

Справжня алергічна реакція на хімічну речовину, що міститься в сонцезахисному засобі, можлива, але зустрічається рідше. У більшості випадків проблема полягає не в самому продуктові, а, швидше за все, в одному з інгрідієнтів основи, таких як віддушка або консервант. Професійна оцінка та усунення роздратування можливі за умови ідентифікації компонента, який викликає алергічну реакцію.

Деякі сонцезахисні засоби при нанесенні на шкіру можуть викликати вугрові висипання (прищі, фолікуліт). Причиною цього, зазвичай, є базові інгредієнти сонцезахисного крему. Якщо ви схильні до цієї проблеми, використовуйте гелі, лосьйони або продукти, помічені як “безмасляні” або “не-комедогенні”.

Дуже мало відомостей про хронічні або довготривалі проблеми пов’язані з регулярним використанням сонцезахисного крему. У сумнівних випадках краще за все уникати сонця, тримаючись у тіні і / або надягаючи захисний одяг.

Чи є сонцезахисні креми причиною раку?

Наразі день немає ніяких наукових доказів з приводу канцерогенності синтетичних сонцезахисних засобів. Не зважаючи на численні публікації про наночастки, їхнього негативного впливу не виявлено. Оскільки рак шкіри й меланома пов’язані з впливом сонячного світла й ультрафіолетового випромінювання в солярії, переваги захисту від сонця очевидні.

Чи безпечні сонцезахисні креми для маленьких дітей?

Оскільки шкіра маленьких дітей (молодше 6 місяців) поглинає більше будь-яких хімічних речовин, ніж шкіра дорослих, для них не рекомендується регулярно використовувати хімічні сонцезахисні креми. Однак, до теперішнього часу не надходило жодних повідомлень про побічні ефекти, що виникають у результаті поглинання шкірою немовлят сонцезахисного крему.

Чи можу я відчути брак вітаміну D, якщо використовую сонцезахисний крем?

Теоретично так, але більшість людей не користуються сонцезахисними засобами так часто, як слід, тобто не наносять достатньої кількості на шкіру або роблять це не так часто, як рекомендовано. Якщо ви надто ретельно захищали себе від раку шкіри й меланоми в минулому, вам слід поговорити з вашим лікарем про нестачу вітаміну D. Якщо раніше у вас був рак шкіри або меланома, зверніться до лікаря.

Пам’ятайте, що сонцезахисні засоби є лише однією з форм захисту від сонця й не можуть повністю запобігти ушкодженням і раку шкіри, викликаних сонячним випромінюванням. Уникайте впливу сонячного світла в піковий час доби (у полудень), надягайте захисний одяг (капелюхи, сонцезахисні окуляри, довгі рукави), шукайте тінь на вулиці – це є найкращим способом захисту від сонячних ушкоджень.

Білозьорова Олександра

Білозьорова Олександра

Лікар-дерматовенеролог
Член AADV, член УАДВ.

Популярні услуги

Лікування гіпергідрозу
Дерматологія

Лікування гіпергідрозу

от Білозьорова Олександра
Лікування врослого нігтя
Подологія (нігті)

Лікування врослого нігтя

от Білозьорова Олександра
Ультразвукова діагностика шкіри
Дерматологія

Ультразвукова діагностика шкіри

от Білозьорова Олександра

Популярні статі

No Content Available

  • Лікарі
  • Послуги
  • Захворювання
  • Енциклопедія
  • Відгуки
  • Контакти
  • ukУкр

© 2018 derma.com.ua
Всі матеріали на даному сайті призначені виключно
для медичних працівників і фармацевтів.
Сайт не повинен бути використаний як джерело інформації з самолікування!

No Result
View All Result
  • Лікарі
  • Послуги
  • Захворювання
  • Енциклопедія
  • Відгуки
  • Контакти
  • ukУкр
    • ruРус

© 2018 derma.com.ua
Всі матеріали на даному сайті призначені виключно
для медичних працівників і фармацевтів.
Сайт не повинен бути використаний як джерело інформації з самолікування!