Вроджені плями (вроджені гіпермеланози)– це група захворювань з порушенням пігментації шкіри та характеризується підвищенням кількості меланоцитів або продукцією меланіну на локальних ділянках шкіри або ж має дифузне поширення. В народі прийнято називати «родимі плями», хоча це досить неправильний термін, оскільки будь-яка пляма при народженні може називатись такою, будь-то вітіліго, гемангіома чи звичайна родимка тощо.
Вроджених гіпермеланозів існує дуже багато в класифікації, але найпоширенішими є:
- Невус Отта.
- Невус Ітто.
- Невусний меланоз (невус Беккера).
- Монгольські плями.
- Нейрофіброматоз.
- Та багато інших, що зустрічаються набагато рідше.
Діагностика гіпермеланозів, як вроджених так і набутих вважається складною і потребує неабиякої уважності та досвіду з боку лікаря-дерматолога та дерматоонколога, оскільки є високий ризик меланоми.
Невус Отта
Невус Отта – один із вроджених локальних гіпермеланозів, який характеризується синюшно-чорними чи сіро-коричневими плямами, що розташовуються в ділянці проходження першої та другої гілки трійчастого нерва (n.trigeminus), також можливі варіанти ураження слизових оболонок, поява плям на кон’юктиві, склері та рідше барабанній перетинці. Найчастіше невус Отта зустрічається у жіночої статі, ніж в чоловічої та більш характерним є ураження азіатського населення, ніж європейського. Дуже рідко невус Отта може малігнізуватись і перейти в злоякісну форму, але зустрічались і такі випадки.
Невус Ітто
Невус Ітто – також один із варіантів обмежених гіпермеланозів, деякі автори вважають його різновидом невуса Отта. Характеризується сіро-коричневими чи синюшними дермальними пігментаціями, що локалізуються в надключичній чи лопатковій області. Можливий варіант поєднання двох невусів одночасно, а саме невуса Отта та Ітто. Також потребує динамічного спостереження в кабінеті дерматолога.
Невус Беккера
Невус Беккера – досить поширена гамартрома, з’явлється як правило в підлітковому віці та виникає після інтенсивного ультрафіолетового випромінювання. Локалізується в ділянці лопаток та плечей. В чоловічої статі найчастіше пляма супроводжується і надмірним ростом волосся в ділянці плями.
Монгольські плями
Монгольські плями – доброякісні гіперпігментовані плями, що характеризуються однорідною синюшною чи синювато-сірою плямистою гіперпігментацією, яка розташовується вздовж хребта або в ділянці куприка, сідниць. Дана гіперпігментація зустрічається в країнах Азії, Африки, уражає в більшості випадків чоловіків, також спостерігаються сімейні варіанти захворювання. Дуже часто монгольські плями регресують самостійно в дитинстві, але зустрічаються варіанти прогресування і до зрілого віку.
Нейрофіброматоз
Нейрофіброматоз – аутосомно-домінантне захворювання, що характеризується плямами світло-коричневого кольору, різноманітної форми, контури чіткі, розміри можуть бути різними від 1 см до 25 см. Плями порівнють по типу кави з молоком (“café-au-lait macules” або CALM). При гістологічному дослідженні виявляють нормальну кількість меланоцитів, але рівень меланіну в верхніх шарах шкіри (епідерміс) підвищений набагато. Більше 5 плям потребує повного дослідження хворого з метою виключення діагнозу генералізований нейрофіброматоз.
Діагностика вроджених плям
Діагностика вроджених чи набутих гіперпігментацій завжди складна для лікаря-дерматолога, тому обов’язково здійснюється ретельний огляд всього тіла із зазначенням розмірів плям, пігментацій, родимок, складається карта родимок із подальшим динамічним спостереженням.
Також лікар-дерматолог здійснює обміри новоутворень, за допомогою дерматоскопа здійснює дерматоскопічне дослідження для верифікації доброякісності чи злоякісності процесу, вразі сумнівів здійснює консультацію з лікарем-онкологом із подальшим патоморфологічним дослідженням (гістологія), де патоморфолог дає точний результат того чи іншого утворення.
Лікування вродженних плям
Гіперпігментація у разі її доброякісності не потребує видалення, а лише спостереження з боку лікаря, якщо ж це меланома, то необхідне обов’язкове хірургічне та хіміотерапевтичне лікування.
Як правило пацієнти скаржаться на неестетичний вигляд плям, які призводять до дискомфорту у їхньому житті. Тому пігментні плями видаляють за допомогою різноманітних високотехнологічних лазерів, які використовують в дерматології та хірургії. Процес проходить без значних загроз для життя, має гарні результати та ефективність, не потребує довгого реабілітаційного періоду.
Також використовують метод кріохірургії, де основним методом являється рідкий азот, де температура сягає близько -180°С. Метод також досить поширений і результативний, не потребує знеболення.
І звісно найстаріший метод являється хірургічний, де хірург під дією місцевої анестезії виконує висічення тканин з гіперпігментацією, якщо дефекти великих розмірів, то із перенесенням шкірних лоскотів із інших частин тіла пацієнта.