Таласотерапія – це комплексний вплив на організм людини з лікувальною та профілактичною метою за допомогою морського середовища: морського клімату, морської води, морського бруду (грязелікування), водорості, піску та інших речовин моря. В перекладі з грецької мови: thalassa – «море», а therapei – «лікування».
Таласотерапія виконується під наглядом лікаря чи спеціаліста з фізіотерапії. На сьогодні включає різноманітні процедури для лікування шкірних хвороб, корекції фігури, целюліту, неврологічних захворювань, а також застосовується для підвищення імунного стану організму та оздоровлення в цілому. Але широкого розповсюдження набула дана методика саме в сфері косметології та естетики тіла.
Основними процедурами, що входять в таласотерапію є гаряче та холодне обгортання, обгортання водоростями, грязьові та морські ванни, альготерапія (грязелікування), гідромасажна ванна з морською водою та багато іншого.
Зміст
- Історія виникнення таласотерапії
- Механізм дії таласотерапії
- Переваги таласотерапії
- Показання до таласотерапії
- Протипоказання до таласотерапії
- Етапи та техніка виконання процедури
- Рекомендації після процедури
- Курс та тривалість процедури
Історія виникнення таласотерапії
Лікувальні властивості моря відкрили досить давно, ще в далекій давнині. Клеопатра робила маски для обличчя і тіла з морського бруду, змішаного з продуктами розпаду молюсків.
Грецький лікар Гіппократ застосовував лікувальні примочки, які складалися з: бруду, дрібно розкришеної шкаралупи молюсків і водорості. Цими примочками Гіппократ лікував людей із захворюваннями суглобів, подагрою, дерматитами та іншими ураженнями шкіри.
Термін «таласотерапія» ввів французький лікар Де Ля Бонадьєр. Таласотерапія як наука народилася в 1869 році, коли англійський учений Чарльз Рассел довів цілющу дію морської води на організм людини, а саме на лімфатичні вузли, при подагрі, цинзі та проказі.
Через рік після опублікування цієї праці було відкрито перший госпіталь в Англії на березі Ла-Маншу, де лікували бронхіальну астму, неврози, туберкульоз, шкірні хвороби. Далі й Франція розпочала будувати цілі курортні містечка для таласотерапії, що цінуються і по сьогоднішній день. А також відзначився Ізраїль зі своїми цілющими властивостями Мертвого моря, які вважаються основним центром таласотерапії.
Механізм дії таласотерапії
Морська вода – це сукупність необхідних мікроелементів для організму людини: магній, кальцій, йод, сірка, калій, мідь, залізо, селен, фосфор, цинк, та інші. Такі морські водорості, як ламінарія, ундарія, хлорелла, імонталія елонгата, фукус пухирчастий, – займають друге місце в таласотерапії, завдяки своїй здатності компенсувати відсутні в організмі людини біологічно активні речовини.
Механізм дії морських процедур, таких, як обгортання з брудом чи водоростями, засновані на прискоренні процесів ліполізу (розщеплення жирів) і прискоренні кровообігу, що стимулює зменшення надмірних жирових відкладень, покращення лімфатичного і венозного застою, зменшення набряків. Прискорення кровопостачання в тканинах супроводжується активацією обмінних процесів і призводить до вираженого лімфодренажного ефекту. А це, в свою чергу, призводить до загальної детоксикації організму з насиченням клітин солями калію, кальцію та йодом.
Грязелікування відоме своєю низькою теплопровідністю, завдяки чому під час процедури тепло довше утримується, а також повільно віддається тілу. Під впливом температури судини людини розширюються, покращується крово- та лімфо відтік. А оскільки бруд містить багато біологічно активних речовин – мінералів, органічних сполук, а також деяких компонентів, здатних абсорбувати шкірні виділення, шкіра швидше очищується від шкідливих сполук.
Переваги таласотерапії
- Комплекс процедур, що мають різні характери впливу на організм людини.
- Насичення організму важливими мікроелементами, які необхідні для оздоровлення тіла, профілактики запальних захворювань (ГРВІ, тонзиліти, пневмонії та інше).
- Ефективний метод детоксикації організму.
- Високоефективна методика.
- Зменшення набряків м’яких тканин.
- Покращення тонусу та еластичності шкіри, усунення целюліту та зменшення ожиріння.
- Таласотерапія стимулює імунну систему та обмінні процеси.
Показання до таласотерапії
- Хвороби суглобів і хребта: артроз, артрит, ревматизм, радикулопатії, остеохондроз, а також інші стани, що характеризуються больовими відчуттями.
- Знижений тонус шкіри в результаті пологів, швидкого зниження ваги, процесів старіння (стриї, розтягнення).
- М’язеві спазми (міозити, міалгії).
- Целюліт, ожиріння.
- Синдром хронічної втоми, астено-невротиний синдром, неврози, депресії.
- Варикоз і венозна недостатність (показані лише холодні обгортання).
- Шкірні захворювання в стадії ремісії (псоріаз, нейродерміт, кератодермія, іхтіоз).
- Набряклість м’яких тканин.
- Омолодження.
Протипоказання до таласотерапії
- Гострі запальні інфекційні та неінфекційні захворювання (ГРВІ, пневмонії, ангіна та інше).
- Захворювання серцево-судинної системи (гіпертонічна хвороба серця 3-4 ст., аритмії та інше).
- Загострення хронічних захворювань шкіри та внутрішніх органів.
- Наявність кардіостимулятору чи іншого водія ритму.
- Вагітність, лактація, менструації.
- Захворювання крові (схильність до кровотеч, гемофілія).
- Онкологічні захворювання.
- Варикозне розширення вен (3-4 стадія).
- Виражений тромбоз, тромбофлебіт.
- Лімфангіт, лімфаденіт.
- Неврологічні захворювання (епілепсія, судоми).
- Рани, подразнення, виразки, запалення на шкірі.
Етапи та техніка виконання процедури
(грязелікування+паровий душ, але може бути виконана будь-яка інша комбінація процедур)
- Дізнатися у пацієнта з приводу наявності у нього хронічних та гострих захворювань, прийому препаратів, алергічних реакцій.
- Нанести спеціальні засоби для очищення шкіри чи лосьйони.
- Виконати глибокий пілінг шкіри для кращого проникнення поживних речовин в шкіру.
- Нанести на шкіру лікувальний бруд чи водорості, починаючи з ніг, потім на все тіло, вкладаючи пацієнта на спину.
- Пацієнт лягає в спеціальну капсулу звідки подається пар на тіло, обличчя залишається ззовні.
- Виконується паровий душ під температурою 28-40*С.
- Вимити тіло пацієнта теплою водою в цій же капсулі, аби убезпечити від різкої зміни температура тіла.
- Нанести спеціальні відновлювальні засоби на шкіру пацієнта.
Рекомендації після процедури
- Добу не засмагати, не відвідувати солярій.
- Протягом 3-5 днів шкіру зволожувати.
- Пити багато води до 1,5-2 л. на добу.
- Не вживати жирну їжу.
Курс та тривалість процедури
Тривалість сеансу таласотерапії складає не більше 60-120 хвилин. Курс процедур включає 10-15 сеансів. Не більше 1-2 рази на тиждень. Косметолог індивідуально підбирає курс та тривалість відвідування даної процедури, залежно від проблем, які наявні в пацієнта та відповіді організму на дані втручання.