Поверхня шкіри завжди доступна для огляду, тому діагностика дерматологічних захворювань легко здійснюється на ранніх стадіях, коли з’являються перші симптоми. Інколи потрібні додаткові методи дослідження для уточнення діагнозу. Одним з них є люмінесцентна діагностика. Вона проводиться за допомогою спеціальної лампи.
Зміст
- Будова лампи для люмінесцентної діагностики
- Як проходить діагностика
- Оцінка результатів люмінесцентної діагностики
Будова лампи для люмінесцентної діагностики
Лампа Вуда (лампа чорного світла, лампа ультрафіолетового світла) – лампа, яка випромінює довгохвильову частину ультрафіолетового спектра світла, завдяки особливостям матеріалів, з яких вона виготовлена. Дане випромінювання досить безпечне для шкіри пацієнта й не викликає фотореакції шкіри у вигляді опіку або засмаги, але при цьому провокує світіння (флуоресценцію) шкіри, а також мікроорганізмів, що живуть на ній.
Колба цієї лампи зроблена з темного синьо-фіолетового скла, яке зсередини покрите оксидом кобальту або нікелю. Вона служить оптичним фільтром і пропускає світло з довжиною хвилі не більше 400 нанометрів. Уперше таке скло було виготовлене американським фізиком Робертом Вільямсом Вудом (R.W. Wood), тому його ще називають скло Вуда. Усередині лампа покрита люмінофором (речовиною, яке забезпечує світіння), у його ролі виступає стронцій або барій, і заповнена парами ртуті. Проходження електричного розряду в парах ртуті створює ультрафіолетове випромінювання, а скло Вуда пропускає лише довгохвильову його частину, необхідну для дослідження. Лампи ультрафіолетового світла використовуються в багатьох сферах життя, зокрема, при діагностиці різних шкірних захворювань. Принцип роботи лампи базується на тому, що в залежності від виду мікроорганізмів, які живуть на шкірних покривах, змінюється колір світіння шкіри, освітленої лампою Вуда.
Як проходить люмінесцентна діагностика
До даної діагностичної процедури необхідно підготуватися. За 2 дні до маніпуляції припиняється використання всіх лікарських речовин, що наносяться на шкіру, оскільки вони можуть давати світіння й провокувати помилкові результати. Безпосередньо перед діагностикою шкіру необхідно вимити. Якщо на ній є свіжі рани, не закриті струпом, то процедуру доцільно відкласти до моменту їх загоєння.
Попередньо лампу прогрівають протягом 1-2 хвилин. У цей час інші джерела світла закриваються для адаптації зору лікаря перед оглядом шкіри в ультрафіолетовому освітленні. Дослідження проводиться в темному приміщенні. Шкіру висвітлюють лампою Вуда, яка розташовується на відстані 15-20 см над шкірними покривами. Зазвичай, для подібного огляду досить 1-2 хвилин. За цей час можна виявити ділянки характерного світіння, прицільно взяти матеріал для подальшого дослідження.
Оцінка результатів люмінесцентної діагностики
Результати оцінюють за кольором світіння шкіри.
- Здорова шкіра світиться біло-блакитним кольором.
- Ділянки з надмірним ороговінням і великою кількістю мертвих клітин виявляються у вигляді білих плям.
- Тонка і зневоднена шкіра проявляє себе світло-фіолетовим світлом.
- Червоно-коричневий колір характерний для пігментних плям.
- Жовтий, можливо, рожевий колір з’являється в області підвищеного виділення сала, комедонів.
- Блакитно-зелене, смарагдове світіння з’являється при мікроспорії (стригучий лишай). Люмінесцентна діагностика при даному захворюванні допомагає в постановці первинного діагнозу, а також дає можливість оцінити проміжні результати лікування. При даній патології цей метод відіграє важливу роль, завдяки тому що дозволяє швидко підтвердити діагноз, на відміну від посіву матеріалу з уражених ділянок, при якому зростання культури гриба Microsporum можна побачити тільки через кілька тижнів.
- Флуоресценція мідно-оранжевого або світло-жовтого кольору характерна для висівкового лишаю.
- Коралово-червоне або цегляно-червоне світіння з’являється при еритразмі. Збудник цього захворювання (Corynebacterium minutissimum) визначається в складі нормальної мікрофлори шкіри людини, але при появі провокуючих факторів (підвищена пітливість, зниження імунітету, цукровий діабет, недотриманні правил особистої гігієни тощо) може проявляти патогенні властивості. У цьому випадку кількість коринебактерий значно збільшується.
- Зелений, жовто-зелений колір світіння характерний для псевдомонадної інфекції (зараження синьогнійною паличкою). Даний метод дозволяє провести ранню діагностику захворювання, що вкрай важливо для своєчасного початку лікування, оскільки ця інфекція має високу стійкість до антибіотиків.
Це не повний список захворювань, які можна ідентифікувати за допомогою люмінесцентної діагностики. Лікар, що володіє даною методикою, може досить точно визначити причину шкірних змін і своєчасно призначити необхідне лікування.