Бородавки — це доброякісні епідермальні утворення, що викликані вірусом папіломи людини (ВПЛ) різних серотипів.
Існує більше 70 серотипів ВПЛ. Велика їх частина доброякісна. Вони викликають різні клінічні форми бородавок на шкірі та слизових оболонках людини. Але є серотипи, які вважаються канцерогенними (злоякісними) і можуть спровокувати рак шийки матки (ВПЛ 16, 18, 31, 33–35, 39–41, 51–60 типів), рак шкіри та рак внутрішніх органів.
Зміст
Причини виникнення бородавок
Як уже згадувалось раніше, появу бородавок викликає вірус папіломи людини. Це ДНК-вірус, що належить до сімейства Papovaviridae. Він може розташовуватись на шкірі, слизовій оболонці рота, кон’юнктиві, у стравоході, прямій кишці, бронхах.
Доведено, що 90–95% людей є носіями ВПЛ. У людей із нормально функціонуючою імунною системою вірус перебуває в «сплячому» стані та ніяк не турбує людину. Як тільки захисні функції організму знижуються, подається сигнал для активації віруса. Він починає впроваджуватися в базальний шар епідермісу. Реплікація його відбувається в зернистому чи шипуватому шарах. У роговому шарі спостерігається бородавчасте розростання (тут вірус зберігається максимально довго й у великій кількості. Цим можна пояснити контактний шлях передачі).
Чинників, що є причиною активації ВПЛ, багато. Ми назвемо основні:
- зниження імунологічної реактивності організму (імунодефіцитні стани, ВІЛ-інфекція, приймання глюкокортикоїдів і цитостатичних препаратів, ГРВІ та інші респіраторні інфекції, стреси та інше);
- механічні травми;
- гормональні порушення;
- клімакс.
Інфікування виникає в разі контакту з хворим чи через предмети побуту. Можливий статевий шлях інфікування. Інкубаційний період — від декількох днів до року. Басейни, сауни, аквапарки, бані, спортзали — це місця, де зростає ризик зараження ВПЛ. Діти страждають від бородавок частіше, ніж дорослі.
Симптоми бородавок
Клінічні ознаки захворювання залежать від різновиду бородавок чи папілом.
Основний симптом — наявність гіперкератичних наростів рогового шару епідермісу чи папул (папілом) круглої чи овальної форми. Вони можуть бути гострими (папіломи), сплюснутими чи випуклими. Також бородавки можуть групуватись чи бути одиничними, виступати чи бути на рівні шкіри. Розташовуються на будь-яких ділянках тіла.
Суб’єктивні відчуття відсутні (виняток — бородавки на ступнях).
Класифікація бородавок
Залежно від локалізації та форми розрізняють такі види бородавок:
- Звичайні (вульгарні), (ВПЛ 2 типу) — найбільш поширена форма. Хворіють найчастіше діти та підлітки. З віком захворювання минає. Характеризується гіперкератичними папулами з дрібними сосочками на вершині, такі елементи висипки нагадують «цвітну капусту». Вони підвищуються над рівнем шкіри, мають тілесний колір. Інколи можуть бути рожевого чи бурого відтінку. Суб’єктивні відчуття відсутні. Локалізуються бородавки на кистях та ступнях, пальцях рук, ніг, на шкірі передпліччя та ногах. Через травматизацію можуть розташовуватись навколо нігтьових пластинок. За такої локалізації можливий сильний біль і руйнування частини нігтьової пластинки. Елементи можуть зливатися, розташовуватися групами, а можуть бути поодинокими і розташовуються ізольовано один від одного.
- Локалізовані на ступнях (ВПЛ 1, 2, 4 типів) — хворіють з однаковою частотою і дорослі, й діти. На ступнях, у місцях найбільшого тиску спостерігається потовщення рогового шару епідермісу жовтого кольору, плоскої форми. Можуть приймати вигляд «натоптишів», мати вигляд рогових виємок із папіломатозним розростанням у центральній частині. Бородавки можуть бути поодинокі, множинні, можуть групуватися (так звані «мозаїчні бородавки»). Коли бородавка тільки формується, суб’єктивні відчуття відсутні. Згодом утворення збільшується і під час ходіння відзначається болючість. При зрізі потовщення шкіри можна спостерігати чорні крапки — це тробовані капіляри.
- Плоскі (ВПЛ 3, 5, 10 типів) — виникають найчастіше в юнацькому віці. Найчастіше локалізуються на тильній поверхні кистей, передпліч, можлива локалізація на слизовій оболонці ротової порожнини і на крайній каймі губ, обличчя. Вони являють собою плоскі папули тілесного кольору, круглої чи овальної форми, дрібних розмірів. Розташовані на рівні шкіри. Поверхня гладка, суб’єктивні відчуття відсутні. Часто спостерігається лінійне розташування папул через виділення віруса в місці травматизації шкіри.
- Гострокінцеві кондиломи (генітальні бородавки) — доброякісні пухлиноподібні сосочкові розростання, що розташовуються на шкірі та слизових оболонках сечостатевих органів. Папіломи можуть бути одиничними та множинними. Захворювання викликає ВПЛ 1, 2, 6, 11, 16, 18 типів. У більшості випадків кондиломи спровоковані 6 та 11 типами і є доброякісними, але можуть викликатися і типами 16, 18, що є злоякісними та викликають ураження, асоційовані з аногенітальним раком. Гострокінцеві кондиломи передаються статевим (якщо папіломи розташовані на статевих органах людини) і контактним шляхами. Кондиломи зазвичай виникають у місцях травматизації та мацерації шкіри. Інкубаційний період складає від 3 тижнів до року. В середньому, він складає 3 місяці. Клінічно кондиломи проявляються одиничними чи множинними папулами на вузькій ніжці чи нагадують «цвітну капусту». Колір папул варіює від тілесного до різноманітних відтінків темного. Консистенція папілом м’яка.
Улюблена локалізація:
- періанальна ділянка;
- слизова ротової порожнини;
- слизова уретри, піхви, прямої кишки, канал шийки матки;
- внутрішня поверхня великих статевих губ, малих статевих губ, ділянка клітора;
- головка статевого члена, ділянка внутрішнього листка крайньої плоті, вінцева борозна;
- у жінок уражується пахова та міжсіднична складка.
Лікування бородавок
У більшості випадків пацієнт не акцентує увагу на бородавках, папіломах і починає самолікування — випалювання чистотілом, іншими рослинними препаратами, самостійно механічно їх видаляє, не уявляючи, які наслідки можуть очікувати його в подальшому.
Самолікування може призвести до малігнізації (переродження у злоякісну форму) утворення, що може спровокувати рак. Щоб цього уникнути, пацієнту необхідно після виявлення бородавки чи папіломи звернутися до лікаря. Лікар зможе зробити висновок, доброякісний це чи канцерогенний тип ВПЛ, яким методом необхідно видалити утворення та надати інші рекомендації.
Ефективним і менш витратним методом видалення бородавок є кріодеструкція рідким азотом. Кількість сеансів визначає лікар (залежить від давності та розмірів, наскільки глибоко залягає корінь бородавки).
Лазерне видалення також є однією з найефективніших методик, але використовують його, коли кріотерапія неефективна.
Аптечні препарати діють на бородавки, корінь яких залягає ближче до рогового шару епідермісу, іншими словами, поверхневі бородавки. Глибокі утворення препарат не видаляє.
Використовують 2% саліцилову кислоту. Непогано піддаються такій терапії бородавки, що розташовуються на ступнях. Інколи саліцилова кислота може не зупинити процес, а навпаки, спровокувати, і бородавки в таких випадках інтенсивно ростуть і заглиблюються у шкіру. Без консультації спеціаліста самостійно призначати таке лікування заборонено.
Також необхідно приймати імуномоделюючі препарати для знищення ВПЛ (протефлазід, левомакс та інші).
Для лікування гострокінцевих кондилом необхідна комплексна терапія. Призначають видалення папілом рідким азотом, електрокоагулятором, карбондіоксидним лазером разом із противірусним лікуванням.
Пацієнту необхідно уникати стресових ситуацій, захищати себе під час статевого контакту, в басейнах, саунах, аквапарках, дотримуватися всіх гігієнічних норм.