Атопічний дерматит (АД) – поширене хронічне запальне захворювання шкіри, яке супроводжується свербінням, характеризується періодичною течією, частіше зустрічається в сім’ях з іншими атопічними захворюваннями (наприклад, бронхіальна астма).
Поширеність атопічного дерматиту
За даними епідеміологічних досліджень, 20% дітей і молодих людей в індустріально розвинених країнах страждають на атопічний дерматит. Його частка серед інших шкірних захворювань у дітей становить понад 20%.
В Україні – показники поширеності – 0,86%, захворюваності – 0,35%, 41086 дітей страждають на АД (дані з виступу доктора мед. наук, професора Уманець Т. Р. на Другій Одеській міжнародній конференції – школа доказової медицини, що проходила 25- 26 червня 2019 г.).
У 50% хворих на АД розвивається у віці до 6 місяців. У 33% пацієнтів шкірні прояви АД зберігаються після статевого дозрівання.
Фактори ризику розвитку атопічного дерматиту
Дане захворювання є складним спадковим станом, який виникає в результаті взаємодії генів між собою (внутрішні причини) і факторами навколишнього середовища (алергенними і не алергенними, наприклад, стрес, технічний дим, побутова хімія та ін.).
Основну роль у розвитку характерних симптомів відіграє імунна відповідь організму на проникнення алергенів.
Механізм розвитку атопічного дерматиту
Зміни наступних двох основних груп генів є факторами, що призводять до АД: генів білків чужорідного походження, які потрапляють на шкіру людини; генів імунної системи людини. АД характеризується порушенням балансу імунної системи й ушкодженнями шкірного бар’єру. Дисфункція останнього є передумовою для проникнення в організм алергенів з високою молекулярною вагою, що містяться в пилку, продуктах життєдіяльності кліщів, домашнього пилу, бактерій і їжі.
Порушення бар’єрної функції шкіри – ключовий компонент АД
Шкіра – механічний, хімічний та імунний бар’єр організму.
При атопії шкіра характеризується:
- Сухістю й збільшеною внутрішньошкірною втратою води;
- Зменшенням вмісту церамідів – найважливіших молекул для утримання води в позаклітинному просторі рогової оболонки;
- Підвищеним зроговінням шкіри, що посилює зміни структури шкірного бар’єру, який є причиною проникнення алергенів і призводить до загострення.
Класифікація атопічного дерматиту
За стадією розвитку
- Початкова стадія: почервоніння й набряклість шкіри щік, незначне лущення.
- Стадія виражених змін: розширюються межі й локалізація поліморфних (різних видів) елементів висипання, набряклості, почервоніння, з’являються розчісування й лусочки.
- Гостра (симптоми яскраво виражені);
- Підгостра (поява розчісувань);
- Хронічна (потовщення папул і розвиток пігментації).
- Стадія ремісії:
- повна (зникнення симптомів);
- неповна (значне послаблення симптомів хвороби).
- Повне клінічне одужання.
Залежно від віку
- Дитяча (1 місяць – 2 роки);
- Дитяча (2 – 12 років);
- Підліткова (доросліше 12 років).
За тяжкістю захворювання
- Легка: незначне почервоніння шкірного покриву, лущення, набряк (вихід рідини через стінки судин в область запалення), поодинокі елементи висипки, помірний свербіж. Загострення – 1-2 рази на рік, ремісія – 6-8 місяців.
- Середньої тяжкості: множинні середовища ураження, виражений набряк, помірний свербіж. Загострення – 3-4 рази на рік, ремісія – 2-3 місяці.
- Важка: виражений свербіж, велика кількість середовищ ураження з глибокими тріщинами, ерозії. Загострення – більше 5 разів на рік, ремісія – неповна, близько 1-1,5 місяці.
Клініко-етіологічні варіанти
З переважанням алергену:
- Харчового: після вживання продуктів, чутливість до яких підвищена;
- Кліщового: викликаної кліщами домашнього пилу; грибкового;
- Пилкового: при контакті з тваринами тощо.
З вторинним інфікуванням (ускладненнями):
- Піодермія (гнійне ураження шкіри);
- Вірусна інфекція;
- Грибкове ураження.
Діагностика атопічного дерматиту
Існує п’ять основних критеріїв діагностики АД:
- Свербіж шкіри (у тому числі мінімальної інтенсивності);
- Характерний вигляд і локалізація (обличчя, шия, пахвові западини, ліктьові й підколінні ямки, пахова область, волосиста частина голови, під мочками вух);
- Обтяжений алергічний анамнез (прояв атопії у найближчих родичів);
- Підвищена сухість шкіри;
- Початок захворювання в ранньому дитячому віці.
Додаткові критерії:
- Ксероз (сухість) шкірних покривів;
- Долонний іхтіоз (поява лусочок на шкірі долонь);
- Хвилеподібний перебіг (чергування загострення і стадії ремісії);
- Збільшення клітин-еозинофілів у аналізі крові;
- Високий рівень імуноглобуліну Е у крові;
- Тріщини за вухами;
- Часті ураження шкіри стафілококовою, грибковою або герпетичною інфекцією;
- Прояв свербіння під час підвищеного потовиділення;
- Білий дермографізм (білі смужки на шкірі);
- Суборбітальні складки (подвійна складка в області нижнього повіка, виникає внаслідок набряку).
- Під час постановки діагнозу враховують не менше трьох основних і трьох додаткових критеріїв.
Лікування атопічного дерматиту
В основі вибору тактики терапії АД лежить сукупність факторів: етіології, фази захворювання, ступеня тяжкості, поширеності процесу, віку, наявності супутньої патології та ін. Лікування атопічного дерматиту включає:
- Профілактичні заходи (уникнути запальних чинників, передсезонна профілактика алергічних захворювань); Навчання пацієнтів;
- Фармакотерапію (системну й місцеву);
- Алерген-імунотерапію; фототерапію;
- Психотерапію.
Догляд за шкірою при атопічному дерматиті
При АД шкіра надмірно втрачає вологу.
- Щоб мінімізувати цей процес, рекомендують в основі догляду за шкірою використовувати “Емоленти” (жири / жироподібні речовини в складі косметичних засобів). Можна використовувати у вигляді мила, гелів для душу і т.і..
- У зимовий період віддавати перевагу засобам із більш високим вмістом ліпідів (жирів).
- Емоленти не здатні купіювати прояв запалення під час рецидивів АД.
- Їх слід використовувати в адекватних кількостях – 100г на тиждень у дітей і 250г – у дорослих, часто.
- Ванни протягом 5-и хвилин з використанням спеціальних олій для ванн (останні 2 хвилини купання), дозволяє уникнути зневоднення епідермісу.
- Регулярне застосування емолентів у поєднанні з ТГКС при легкому й середньотяжкому перебігу АД може бути забезпечено в режимі короткочасного стабілізаційного (3-6 тижнів) і тривалого підтримуючого режимів. Спочатку необхідно забезпечити ремісію захворювання шляхом призначення місцевих кортикостероїдів або місцевих інгібіторів кальциневрину.
- У новонароджених не рекомендовані емоленти з сечовиною, пропіленгліколь, ланолін / віск або метілізотіазолінон – у дітей до 2 років.
- Додавання у ванну антисептиків, таких як гіпохлорит натрію, може бути корисним при лікуванні АД.
Зовнішня терапія
- Місцеве лікування завжди слід застосовувати на добре зволоженій шкірі, особливо під час використання мастил.
- Топічні кортикостероїди (форма гормонів, які застосовують місцево (ТКС)) – важлива протизапальна терапія АД, особливо в гострій фазі.
- Вони надають істотний протизапальний ефект на уражену шкіру.
- Концепція проактивної терапії (два рази на тиждень на ділянки шкіри, (максимально 16 тижнів для ТГКС (топічні глюкокортикостероїди) та 52 тижні для ІКН), де раніше спостерігали наявність уражень, у поєднанні з вільним застосуванням емолентів на всій поверхні шкіри).
- Вибір ТКС визначається тяжкістю перебігу АД відповідно до місця ураження шкіри на короткий період (до декількох тижнів).
- Кількість протизапальних топічних засобів для аплікацій повинна відповідати правилу «одиниць кінчика пальця».
- Правило «одиниць кінчика пальця» – визначається як кількість видавленого з туби ТКС (діаметром 5 мм), що покриває кінцеву фалангу пальця дорослої людини (0,5 г) – призначена для площі, яка приблизно дорівнює двом долонях дорослої людини.
У цілому стратегія лікування АД – це поетапне застосування засобів, спрямованих на відновлення епідермального бар’єру, купіювання запалення, свербіння і, у важких випадках, ліків, що впливають на імунну систему.
Прогноз перебігу хвороби в пацієнтів з атопічним дерматитом
У більшості випадків використання адекватної зовнішньої терапії і ретельний догляд за шкірою дозволяють повністю контролювати захворювання. Не менш важливим є роз’яснення пацієнтам необхідності гігієнічного / антисептичного догляду за шкірою для запобігання приєднання вторинної інфекції.