Акне (вугрова хвороба) – це хронічне захворювання апарату сальних залоз, що розпочинається, зазвичай, у пубертатному віці й характеризується надмірною продукцією шкірного сала. Прояви різноманітні: від закритих і відкритих комедонів до запальних уражень у вигляді папул, пустул, вузлів. Локалізується на себорейних ділянках (обличчя, груди, спина).
Вугрова хвороба – одне з найпоширеніших захворювань у дерматології, яке на сьогодні є темою жвавих дискусій серед лікарів та населення в цілому. Акне вражає людей різного віку та статі, як дівчат і хлопців підліткового та юнацького віку, так і жінок і чоловіків зрілого віку. Вугрова хвороба у віці 12–24 роки – вугрі звичайні, так звані «прищі», у людей старшого віку захворювання набуває хронічного характеру з частими рецидивами – «пізні вугрі», що найчастіше трапляються у жінок 30–40 років.
Зміст
- Причини виникнення акне
- Симптоми акне
- Класифікація акне
- Діагностика акне
- Лікування акне
- Профілактика акне
- Прогноз акне
Причини виникнення акне
Основними чинниками розвитку вугрової хвороби є:
- надмірне утворення секрету сальних залоз – збільшення кількісного та якісного складу шкірного сала;
- фолікулярний гіперкератоз – надмірний розвиток епітеліальних клітин у ділянці волосяного фолікула;
- розмноження бактерії Propionibacterium acnes;
- запалення в ділянці волосяного фолікула.
Також значну роль у формуванні акне відіграє:
- генетична схильність;
- підвищена секреція андрогенів у період статевого дозрівання, яка призводить до надмірного утворення секрету шкірного сала;
- гормональні зміни в організмі жінки в передменструальний період чи під час вагітності;
Під впливом гормональних чинників сальна залоза збільшується в розмірах, зростає продукція шкірного сала. У той же час клітини протоку сальної залози відлущуються швидше, ніж зазвичай, призводячи до накопичення епітеліальних клітин та звуження просвіту протоки. Формується пробка, яка блокує процес виведення шкірного сала назовні.
Не знаходячи виходу назовні, шкірне сало накопичується в порожнині сальної залози, що призводить до її розтягнення.
Накопичення шкірного сала та відмерлих клітин, що є гарним середовищем для розмноження бактерій, призводить до запалення, що на шкірі проявляється різноманітними висипами (папули, пустули, вузли, кісти).
Симптоми акне
Вугровій хворобі притаманні різноманітні елементи висипань:
- комедони – виникають внаслідок закупорки сальної залози; бувають закриті (білі просяні підшкірні вузлики) та відкриті (чорні точки в розширених устях сальної залози);
- папули – безпорожнинні утворення, що виступають над рівнем шкіри;
- пустули – пухирці, заповнені гноєм;
- вузли – інфільтрат (запалення), що розвивається в глибоких шарах дерми і підшкірної жирової клітковини.
Лише лікар може оцінити ступінь тяжкості вугрової хвороби, що базується на домінуванні тих чи інших елементів та їх кількості.
Виділяють 4 ступені тяжкості вугрової хвороби:
- І – наявність комедонів і одиничних папул;
- ІІ – папульозні висипи, значна кількість пустул;
- ІІІ – папули, значна кількість пустул, поява одиничних вузлів;
- ІV – виражені запальні реакції в глибоких шарах дерми з формуванням множинних вузлів і кіст.
Класифікація акне
- Вугрі дитячого віку:
- вугрі новонароджених – виникають під впливом материнських гормонів, що певний час циркулюють у крові дитини; проявляються у вигляді закритих комедонів на щоках, лобі, підборідді;
- вугрі дітей – виникають найчастіше у хлопчиків після 3 місяців життя внаслідок підвищення рівня тестостерону в плазмі; найчастіше проявляються запальними папулами на щоках.
- Юнацькі вугрі:
- комедони – домінування в клінічній картині комедонів, запальний характер недостатньо виражений;
- папуло-пустульозні вугрі – навколо закритих і відкритих комедонів виникає запалення різного ступеня;
- вузлувато-кістозні вугрі – утворення глибоких інфільтратів (вузлів) та кіст, заповнених гнійним вмістом;
- блискавичні вугрі – рідкісна та тяжка форма акне, на яку частіше хворіють юнаки 13–18 років; на фоні тяжкого ступеня акне раптово проявляються виразково-некротичні елементи на шкірі спини та грудей, обличчя та шиї.
- Вугрі дорослих:
- пізні вугрі – найчастіше виникають у жінок під час передменструального синдрому (за 2–7 днів до менструації), локалізуються на підборідді;
- інверсні вугрі – ураження апокринових потових залоз, що починається із закупорки та розриву волосяного фолікула, а потім (вторинно) розвивається запалення навколо залишків волосяного фолікула; перебіг хронічний;
- Bodybuilding вугрі – виникають унаслідок вживання анаболічних стероїдів, що підвищують рівень андрогенів; проявляються вузлами та кістами на шкірі;
- кулясті вугрі (конглобатні) – одна з найтяжчих форм акне, характеризується численними вузлувато-кістознимим елементами, що сполучаються між собою; наслідком є атрофічні, гіпертрофічні та келоїдні рубці; такі вугрі рецидивують протягом усього життя.
- Вугрі, викликані екзогенними чинниками (косметика, гексахлорофен, мінеральний дьоготь, технічні мастила, механічні чинники).
Діагностика акне
Діагностика нескладна і ґрунтується на виділенні типових клінічних проявів, які лікар із легкістю може виявити у хворого. У сумнівних випадках можливий лабораторний аналіз зразка шкіри на Demodex, оскільки симптоми акне та демодекозу бувають схожими або поєднуватися в одному захворюванні.
Додаткових досліджень гормонального стану та консультацій ендокринолога, гінеколога, гастроентеролога, психоневролога потребують жінки при клінічних ознаках гіперандрогенії.
Лікування акне
Підбір лікування ґрунтується на ступені тяжкості вугрової хвороби та її формі, які може оцінити виключно лікар. Під час лікування вугрової хвороби застосовують системні та місцеві противугрові засоби, що будуть діяти на розрив ланок патогенезу захворювання.
Системне лікування охоплює застосування антибіотиків (тетрацикліни, макроліди), ретиноїдів (ізотретиноїн), препаратів антиандрогенної дії (гормональні препарати).
Для місцевого лікування використовують кератолітичні засоби (саліцилова кислота), сірчані засоби, топічні антисептики (бензоїл пероксид, азалаїнова кислота), топічні ретиноїди, антибіотики або комбіновані препарати у різноманітних формах (креми, мазі, гелі).
Лікування слід розпочинати якомога раніше, прийшовши на консультацію до лікаря дерматовенеролога, який зможе оцінити стан, тяжкість, перебіг захворювання та підібрати препарати, які в разі самостійного призначення пацієнтами можуть лише погіршити ситуацію. Неадекватне лікування може призвести до тяжких ускладнень і значних дефектів на шкірі (рубці, абсцеси, пігментні плями).
Профілактика акне
Пацієнту з акне необхідно:
- зберігати шкіру в чистоті, але не зловживати мильними розчинами (рекомендовані пінки та гелі);
- уникати надмірних сонячних променів;
- скорегувати раціон харчування (з виключенням борошняних, жирних, солодких і гострих страв, кави, молока);
- не видавлювати прищі та «чорні точки» самостійно, оскільки існує ймовірність вдавлювання сальних пробок глибоко в шкіру, а не на поверхню, що призводить до нагноєння, запалення та формування рубців;
- не використовувати жирні креми та олії; декоративна косметика повинна бути некомедогенною;
- відмовитися від шкідливих звичок (паління, алкоголь);
- уникати сауни, бані, місць із підвищеною вологістю та температурою повітря.
Прогноз акне
Акне не являє загрози життю пацієнта, але за відсутності лікування чи за некоректного лікування може перебігати досить важко, з утворенням рубців. Це негативно впливає на психічний стан людини (депресії, зниження якості життя та працездатності).