Молюск контагіозний (молюск паразитарний) – інфекційне захворювання, що викликається вірусом MCV-1 чи MCV-2 та передається контактним шляхом при взаємодії з хворим або через предмети побуту.
Хворіють в більшості випадків діти, але дорослі також можуть страждати на дане захворювання. Інкубаційний період складає від 15 днів до декількох місяців.
Основними проявами контагіозного молюска є одиничні чи множинні вузлики (папули) невеликих розмірів, які мають округлу, випуклу форму, щільної консистенції, білого чи рожевого кольору, в центрі з пупковидним вдавленням. При натисканні на папулу виходить білувата маса (містяться молюскоподібні тільця). Улюблена локалізація: у дітей – шкіра обличчя, шия, кисті, ступні; у дорослих – в ділянці статевих органів, промежини, стегон, живота та інше.
Поява множинних висипань з постійним прогресом може бути симптомом значного імунодефіциту, особливо при ВІЛ/СНІД.
Видалення контагіозного молюска – це лікувальна процедура, що спрямована на знищення даного паразитарного молюска з подальшою імунологічною терапією.
Лікар-дерматолог обирає метод видалення контагіозного-молюска. Виділяють такі методи боротьби з даним захворюванням:
- кріотерапія;
- лазерний метод;
- електрокоагуляція;
- хірургічний метод;
- медикаментозний метод.
Зміст
- Суть процедури видалення контагіозного молюска та її переваги
- Показання до видаленняконтагіозного моллюска
- Протипоказання до видалення контагіозного молюска
- Техніка та етапи виконання видалення контагіозного молюска
- Рекомендації після видалення контагіозного молюска
Суть процедури видалення контагіозного молюска та її переваги
- Кріотерапія – видалення контагіозного молюска за допомогою рідкого азоту. Азот наносять ватною турундою або спеціальним кріоінжектором на поверхню утворення до повного замороження папул. Процедуру виконують декілька разів до повного зникнення молюска. При наднизькій температурі (-180 градусів Цельсія) рідкого азоту відбувається знищення вірусу.Кріотрерапія – досить популярний метод видалення контагіозного молюска серед лікарів-дерматологів, він легкий у використанні, безболісний, швидкий, не потребує надзвичайних зусиль з боку пацієнта, не потребує підготовки перед процедурою, а також можливо використовувати анестезію при видаленні молюска у дітей.
- Лазерний метод – видалення відбувається під дією лазерного променя. Промінь нагріває шкіру до високих температур, відбувається випаровування уражених ділянок шкіри та повністю знищує вірус-збудник контагіозного молюска.Лазерний метод також є одним з найулюбленіших серед лікарів, які опанували лазерні технології. Основними перевагами є його безпечність, безкровність, стерильність, повне знищення контагіозного молюска за одну процедуру, зменшення ризиків рецидивів, зменшення ускладнень.
- Електрокоагуляція – видалення контагіозного молюску відбувається під впливом електричного струму. Електрод прикладають до папули, що призводить до руйнування патологічних тканин та знищення вірусу. Після деструкції тканин контагіозний молюск видаляють спеціальною кюреткою.Основними перевагами даного методу є його висока ефективність, стерильність, безкровність, без рецидивів після видалення. Однак, як правило, він потребує місцевої анестезії.
- Хірургічний метод – це механічний метод видалення контагіозного молюска за допомогою пінцета, ложки Фолькмана, різноманітних кюреток. В основному використовується, якщо пацієнт має одиничні висипання, невеликого розміру. В процесі видалення обережно вишкрябують вміст папули, після чого обов’язкова обробка спиртовими та йодними розчинами з наступною обробкою ураженої ділянки 7-14 днів в домашніх умовах.Хірургічний метод вважається застарілим та досить ризиковим, оскільки необережне вишкрябування може призвести до зараження інших ділянок шкіри та наступної появи нових висипань, а також високий ризик ускладнень та кровотеч. Але бувають випадки, коли необхідно видалити досить велике утворення з подальшою його гістологічною перевіркою. Саме в таких випадках хірургічний метод є рекомендованим серед усіх інших.
- Медикаментозний метод – використання в лікуванні контагіозного молюска різноманітних видів лікарських засобів, а саме: противірусна мазь (3% оксолінова мазь), саліцилова мазь 5%, йоддицерін, точкове нанесення рідкого азоту, препарати інтерферону, антибіотики тетрацикліново ряду, як зовнішньо так і внутрішньо, та багато інших варіантів.Медикаментозний метод лікування не вважається високоефективним, оскільки відмічаються часті рецидиви, різноманітні ускладнення у вигляді піодермій, опіків, травм та ін., а також займає дуже багато часу, що деколи і не дає бажаного результату.
Показання до видалення контагіозного молюска
- наявність контагіозного молюска;
- поява нових висипань та поширення процесу;
- збільшення папул контагіозного молюска в розмірах;
- виділення неприємної білої речовини з висипань;
- психологічний та фізичний дискомфорт при наявності висипань.
Протипоказання до видалення контагіозного молюска
- Запальні процеси в області папул.
- Герпетичні висипання в зоні маніпуляції.
- Нещодавно засмагла шкіра.
- Будь-які гострі і хронічні захворювання в стадії декомпенсації.
- Онкологічні захворювання.
- Цукровий діабет.
- Вагітність, лактація.
- Наявність кардіостимулятора.
- Захворювання крові (анемія, лейкоз, гемофілія).
- Неврологічні захворювання (судоми, епілепсія).
- Лихоманка.
Техніка та етапи виконання видалення контагіозного молюска
- Огляд хворого та уточнення з приводу наявних захворювань, особливо в стадії загострення.
- Лабораторна діагностика: RW, тест на ВІЛ/СНІД, загальний аналіз крові.
- Лікар-дерматолог оцінює зовнішній вигляд контагіозного молюска, роблячи відповідні записи та відмітки в амбулаторній картці та обирає метод видалення папул.
- Знезараження шкіри хлоргексидином.
- Нанесення місцевої анестезії у вигляді крему чи пластерів, або введення інфільтраційної анестезії, якщо це необхідно.
- Проведення процедури видалення контагіозного молюска будь-яким методом:
- Кріодеструкція – видалення контагіозного молюска рідким азотом.
- Лазерний метод – лазер видаляє папули за рахунок дії інфрачервоного випромінювання.
- Електрокоагуляція – за допомогою приладу-електрокоагулятора.
- Хірургічний метод – видалення відбувається шляхом вишкрібання вмісту папули.
- Обробка видаленої поверхні хлоргексидином.
- Нанесення відновлюючих засобів.
- Надання рекомендацій після видалення контагіозного молюска.
Рекомендації після видалення контагіозного молюска
- не допускати попадання води на поверхню рани близько 24 годин;
- уникати попадання прямих сонячних променів на уражену ділянку – до 2-х тижнів;
- не відвідувати лазні, сауни і басейни до 7 днів;
- лікування партнера, якщо у нього наявні такі ж висипання;
- ізоляція дітей від колективу до повного виліковування;
- застосування особистого рушника, миючих засобів та ін.