Гострокінцеві кондиломи (генітальні бородавки) – це вірусна інфекція, що передається при статевих зносинах. Представлені білувато-червоними вузликами на ніжці, що локалізуються на зовнішніх та внутрішніх статевих органах, як чоловіків так і жінок. Збудником є вірус паповавірус (Papovaviridae) або вірус папіломи людини (ВПЛ).
Гострокінцеві кондиломи вважається найпоширенішими дерматовенерологічними захворюванням, що передаються статевим шляхом. Тому дане захворювання зустрічається з однаковим співвідношенням, як серед чоловічого так і жіночого населення. Переважно це молоді та безпечні люди віком від 20 до 35 років, що зловживають частими статевими відносинами із багатьма партнерами без захисту.
Зміст
- Етіологія гострокінцевих кондилом
- Шляхи передачі гострокінцевих кондилом
- Клінічна картина гострокінцевих кондилом
- Діагностика гострокінцевих кондилом
- Лікування гострокінцевих кондилом
- Прогноз гострокінцевих кондилом
- Профілактика гострокінцевих кондилом
Етіологія гострокінцевих кондилом
Вірус папіломи людини існує більше ста генотипів, ВПЛ-1, 2, 3, 4, викликає звичайні та юнацькі, ступневі бородавки, ВПЛ-16 та 18 – плоскі бородавки та бовеноїдні бородавки, ВПЛ-13 веруциформну епідермодисплазію, а ВПЛ-6 та 11 – гострокінцеві бородавки. За своєю будовою ВПЛ – це ДНК-вмісний вірус, віріони якого діаметром від 25-45 нм. Вірус здатен проникати і розмножуватися в базофільних включеннях кератиноцитів шкіри та слизових оболонок. Геном кодує два типи білків: ранні білки, що забезпечують розмноження вірусу та пізні білки, що відповідають за будівельну функцію капсидів віріону.
Провокуючими факторами виникнення гострокінцевих кондилом є мікротравматизація, тріщини, постійні виділення з піхви, уретри, статевого члена, накопичення смегми навколо крайньої плоті, вагітність та інше.
Шляхи передачі гострокінцевих кондилом
Основним шляхом передачі вважається статевий, але не виключені випадки при тісному контакті через предмети побуту (рушники, ванні губки та інше). Як правило, якщо хворий з’являється на прийом з гострокінцевими кондиломами, то у його партнера також виявляють подібні ознаки захворювання, а також інші венеричні захворювання. Тому в даному випадку необхідно бути вкрай чесним з лікарем і небайдужим до свого партнера чи майбутніх партнерів. Відмічаються також внутрішньоутробні варіанти передачі гострокінцевих кондилом, що передаються від матері до дитини.
Гострокінцеві кондиломи є доброякісними новоутвореннями, але кондиломи є дуже болючою та важливою темою для жіночого організму, оскільки є високі ризики формування дисплазії та раку шийки матки, раку яєчників. Тому з метою попередження онкологічних ризиків, їх видаляють будь-яким зручним та сучасним методом, враховуючи побажання пацієнта без загрози життю та його здоров’ю. У деяких випадках виконуються вакцинації для жінок проти ВПЛ, щоб знизити ризики онкологічних захворювань жіночих статевих органів, а саме матки та яєчників.
Клінічна картина гострокінцевих кондилом
Гострокінцеві кондиломи – це невеликі вузликові утворення (папули), що дуже рідко досягають великих розмірів, по типу вузлових розростань. Папули знаходяться на тонкій короткій основі, у вигляді ніжки, яка ледь помітна і по формі кондиломні утворення нагадують «кольорову капусту» чи «броколі». Колір варіює від тілесного, до рожевого і до темно-червоного, подекуди і до бурого кольору. За кількістю від однієї до безлічі в одному чи багатьох ділянках.
Хворі на початкових стадіях формування папілом не скаржаться. Але коли кондиломи ерозуються чи ж виразкуються, і на їхній поверхні з’являється ексудативна рідина, що супроводжується постійним мокнуттям, це спричинює вкрай неприємний запах. Лише тоді хворі звертаються по допомогу в лікарню. Можливі також відчуття печіння та болю.
У жінок кондиломи розташовуються як на зовнішніх так і у внутрішніх статевих органах. У чоловіків кондиломи локалізуються на голівці статевого члена, крайній плоті, стержні статевого члена, калитці, в зоні анального отвору. Можливі варіанти жіночого та чоловігочо уретриту, що пов’язаний із розташуванням в уретральному каналі дрібних кондилом, що призводить до порушення сечовипускання та затримки сечі.
Великої уваги потребують великі (гігантські кондиломи), що деструктивно вростають в крайню плоть та печеристі тіла статевого члена. Схожі на великі пухлиноподібні розростання, що нічим не схожі на звичайні дрібні гострокінцеві кондиломи. У жінок розташовуються на великих чи малих статевих губах. Загрозливо тому, що здатні перекрити відділи сечостатевого каналу, що призведе до гострої затримки сечі. А також здатні переходити в злоякісні новоутворення, а саме верукозний плоскоклітинний рак.
Діагностика гострокінцевих кондилом
Діагностика гострокінцевих кондилом не є надважкою для лікаря-дерматовенеролога. Діагностика базується типових клінічних ознаках, анамнезі захворювання, статевому житті партнерів, зовнішньому огляді статевих органів, як чоловіків так і жінок, розпитуванні про стан захищеності при статевих зносинах з партнером. Але в будь-якому випадку необхідно здати дослідження на венеричні захворювання, а саме: реакція Вассермана, ІФА, ПЛР на трихомонаду, хламідії, гонорею, ВІЛ/СНІД та інші, щоб переконатись, що причина появи кондилом саме вірус папіломи людини, а не сифіліс чи будь-які інші захворювання, що можуть імітувати папіломатоз.
Якщо кондиломи великі чи множинні, лікар-дерматовенеролог бере зішкріб з кондиломи. Виконується цитологічне дослідження на присутність атипових клітин, а також при будь-якому видаленні утворень здійснюється патоморфологічна перевірка на злоякісність чи доброякісність даного захворювання.
Лікування гострокінцевих кондилом
Лікування в теперішній час дуже різноманітне, існує безліч методів видалення гострокінцевих кондилом, а саме кріодеструкція, хірургічний метод, лазерний, медикаментозний та багато інших.
Найбільш поширений є медикаментозний, що заснований на застосуванні подофіліну (цитостатичний препарат), який наноситься на поверхню кондиломи протягом трьох годин з подальшим збільшенням часу кожного дня до зникнення кондилом. Даний метод є досить безпечним, але потребує неабиякої уважності з боку пацієнта. Також застосовують крем 5% фторурацил, препарати інтерферону, біхлоруксусної кислоти та інші. Терапія проводить строго під контролем лікаря.
Також швидким, та ефективним методом вважається кріодеструкція, де топічно (локально) під впливом рідкого азоту відбувається замороження кондиломи, таким чином досягається деструкція ураженої гострокінцевої кондиломи. Можна застосовувати анестезію.
Ще одним ефективним методом являється лазерний метод, коли видалення кондилом здійснюється лазером, що відбувається з максимальною точністю, тому кондиломи видаляються, не пошкоджуючи здорові тканини.
Хірургічний метод заснований на радикальному методі видалення кондилом хірургічним скальпелем із застосуванням місцевої анестезії, після чого накладають пов’язку на декілька днів. Особливо ефективний, якщо це великі кондиломи.
Радіохвильовий метод – видалення відбувається за допомогою радіо-ножа, як правило застосовується місцева анестезія. Після видалення рубцеві зміни – мінімальні.
Прогноз гострокінцевих кондилом
Вірус папіломи людини, що потрапив в організм залишається на все життя в ньому, а також дана особа здатна заражати інших статевих партнерів. Видалення гострокінцевих кондилом знижує ризик переходу в злоякісну форму, саркому, рак шийки матки чи рак яєчників.
Профілактика гострокінцевих кондилом
Будь-які висипання, що з’явились в ділянці статевих органів потребують надзвичайної уваги та застереження, оскільки вони можуть бути проявом будь-якого венеричного захворювання, що передається статевим шляхом, що вкрай небезпечно для обох партнерів. З хворими проводяться бесіди з приводу статевих партнерів, використання презервативів, які зменшують ризик інфікування ВПЛ та інших венеричних захворювань. Також всім жінкам з ВПЛ обов’язково здійснюється цитологічне дослідження шийки матки на атипові клітини.