No Result
View All Result
  • Лікарі
  • Послуги
  • Захворювання
  • Енциклопедія
  • Відгуки
  • Контакти
  • ukУкр
No Result
View All Result
Главная Енциклопедія

Геморагічний васкуліт

Share on FacebookShare on Twitter

Васкуліт об’єднує в собі відразу кілька хвороб, які пов’язані із запаленням стінок судин. Це призводить до того, що внутрішні органи перестають правильно працювати, так як недоотримують необхідні речовини разом з кров’ю. Однієї з різновидів захворювання є геморагічна форма, яка зачіпає капіляри, венули і артеріоли. Щоб позбутися від проблеми, хворому прописують прийом медикаментозних препаратів і встановлюють спеціальну дієту. В залежності від того, наскільки хворий зуміє дотримуватися її, буде залежати запобігання руйнування кровоносної системи.

Що таке геморагічний васкуліт?

При геморагічному васкуліті відбувається ураження кровоносних судин. Сучасна медицина досі не встановила причини появи цього захворювання, із-за чого буває важко передбачити виникнення і розвиток хвороби.

Залежно від клінічних проявів, васкуліт буває шкірним, суглобовим, абдомінальним, нирковим або комбінованим. Активність захворювання дає можливість встановлювати і ступінь розвитку. Також є ще одна класифікація, яка заснована на ділянці ураження:

  • артеріїт – уражаються артеріальні стінки судин;
  • флебіт – венозні стінки судин;
  • артериолит – хвороба зачіпає найменші артерії;
  • капиллярит – страждають капіляри.

Запалення може мати блискавичну форму – хворобу заявляє про себе за 1-2 дні. Гостра форма триває 1-1,5 місяця. Якщо проблема триває більше 2-х місяців, то це захворювання вважається хронічною формою.

Особливістю геморагічного васкуліту є ураження кровоносних судин відразу декількох органів, із-за чого виникає високий ризик утворення тромбів за кілька днів. Щоб вчасно звернутися до фахівця, потрібно знати, як недуга себе проявляє.

Симптоми і ознаки хвороби

Васкуліт може бути первинним або вторинним. Перший тип не має точних причин появи, а другий часто стає наслідком інших захворювань і станів – інфекцій гострої форми, інтоксикації, переохолодження або перегрівання, сонячних опіків, механічних пошкоджень. Також вторинний васкуліт може стати наслідком генетичної схильності. Геморагічна висипка

Є ряд основних симптомів, які супроводжують це захворювання:

  1. Геморагічний висип. Особливості: височить над шкірними покривами, часто зачіпає тільки нижню частину тулуба. Висип має червоний або рожевий колір, але за короткий час може почати бліднути, при цьому після висипу на шкірі не залишається ніяких слідів. Рідше висипання зачіпає живіт, спину і руки.
  2. Некроз тканин судин в тих місцях, де локалізовано запалення. Таке ускладнення частіше зустрічається у дорослих. При наявності суглобового синдрому у хворого виникають болі в уражених місцях зчленувань, які поширюються на прилеглі м’язи, формуються набряки.
  3. Ураження органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Супроводжується це стан болями в області живота, нудотою і блювотою. Якщо хворому не було надано належного лікування, то це закінчується розвитком перфорації і перитонітом. Також стінки кишечника можуть покриватися виразками і ерозією, але такий стан виявляється тільки після обстеження зондом.

Геморагічний васкуліт у дітей починає проявлятися з ознак загального нездужання. Тому багато батьків починають займатися самостійним лікуванням, в той час як основне захворювання тільки набирає обертів.

Увага! При перших же ознаках слабкості і будь-яких висипаннях потрібно негайно звертатися за медичною допомогою.

Знання симптоматики дозволяє вчасно розпізнати проблему і правильно на неї відреагувати.

Принципи дієтотерапії

Так як захворювання зачіпає судини, то запалення може локалізуватися в багатьох органах. Якщо організм здоровий, то імунні клітини активно нейтралізувати і руйнувати патогенні тіла, а в ослабленому – запалення буде тільки розвиватися.

Геморагічний васкуліт призводить до високої проникності судин, тому будь вживається продукт обов’язково відбивається на роботі органів. До того ж потрібно враховувати, що у дітей імунна система ще не до кінця сформована, тому їх кишечник сприйнятливий до різного роду подразників. Саме це призводить до того, що в лікуванні васкуліту не останню роль займає дієта.

Прийом їжі в цей період включає певні правила:

  1. З раціону повністю виключаються смажені страви. Вони замінюються вареними, тушкованими або приготованими на пару.
  2. Вживання солі зводиться до мінімуму.
  3. Все меню ділиться на 5-6 прийомів. Потрібно харчуватися часто, але невеликими порціями – цей підхід дозволяє розвантажити шлунок.
  4. Запальні процеси дуже чутливі до температурних режимів, тому їжа повинна бути не гарячою, а теплою.

Основним завданням дієти є подовження ремісії, припинення запалення.

Васкуліт може призвести до розвитку розумової відсталості у дітей, ураження легень, печінки або нирок. До того ж деякі лікарські препарати призводять до вимивання кальцію, що загрожує розвитком кальцедефицита.

Дієту доведеться дотримуватися протягом року. Крім цього, потрібно зміцнювати свій імунітет і вести правильний спосіб життя.

Перелік дозволених і заборонених продуктів

Харчування при васкуліті розраховане на подовження ремісії та запобігання руйнівного процесу в кровоносних судинах. Всі страви можуть тільки запікатися, тушкуватися або варитися. Для перших страв можна використовувати зажарку, а також потрібно постаратися звести до мінімуму вживання солі і спецій.

Меню хворого має складатися з урахуванням наступного переліку:

Дозволені продуктиЗаборонені продуктиПродукти допускаються, але в обмеженій кількості
Кролик, індичка, яловичина, баранинаНапівфабрикати, консерви, м’ясні, грибні та рибні бульйони, свинина, курка, качка, гуска, ковбаса та ковбасні виробиМакарони, сметана і білий рис допускаються не більше 1-2 разів на тиждень
Гречана, ячна, вівсяна і перлова каші, бурий рисІ манна крупа пшеничнаДля готування допускається топлене вершкове масло в невеликих кількостях
Відварну картоплю, огірки, листя салату, зелений перець, кабачки, петрушка, кріп, патисони, спаржа, цвітна капуста, квасоля, горошок. Рекомендується всі овочі вживати у відвареному вигляді і без шкіркиРіпа
З хлібобулочних виробів у вживання допускається висівковий або цільнозерновий хліб, бублики, сушки (без добавок), макарони з твердих сортів пшениці, галетиКвашені або мариновані страви, соуси у вигляді майонезу або кетчупу
Нежирний йогурт, сир, кефір, ряжанка і кислеМолоко (звичайне і згущене), сиркова маса, глазуровані сирки, будь сири
Зелені яблука, груша, світлі сорти черешніВсі фрукти, які призводять до бродіння в животі (виноград, полуниця, суниця, абрикоси), а також екзотичні і цитрусові, персики, ананаси, ківі, хурма, будь смородина
Чорний або зелений чай слабкою заварки, яблучний або грушевий компот, мінеральна вода з лужними компонентами (без газу)Кава, какао, чаї з ароматичними добавками, газовані води, натуральні соки, відвар шипшини та обліпихи
Для заправки салатів можна використовувати кукурудзяна або оливкова оліяЯйця, маргарин, сало, мед і його похідні, всі бобові, буряк, редька, редиска. Також потрібно відмовитися від арахісу, шоколаду, фундука, вафель, кешью, будь-яких цукерок, насіння, пряників, тортів, тістечок, волоських горіхів.

Для дітей батьки повинні орієнтуватися на ті ж самі принципи харчування, які стосуються і дорослих:

  • їжа повинна бути подрібнена і мати теплу температуру;
  • повністю обмежити прийом солодкого і кислого, включаючи продукти, які призводять до бродіння в шлунку;
  • порції повинні бути малими, але частими.

Важливо! Якщо дитина маленька або у нього є абдомінальний синдром, всі продукти не тільки виварюються, але і доводяться до консистенції пюре або суфле.

В кожному випадку підбирається індивідуальна дієта при васкуліті. Ефективність багато в чому залежить від того, що показали аналізи, адже цілком можливо, що лікувати потрібно певне захворювання, не пов’язане з ШКТ, а значить, і меню буде мати пом’якшений варіант.

Зразкове меню

Незважаючи на обмеження в їжі, з дозволених продуктів можна скласти смачне меню. По мірі зниження симптоматики лікар може дозволити вживання тих чи інших продуктів, щоб урізноманітнити стіл. Але це необхідно робити тільки після повторної здачі аналізів, інакше можна тільки погіршити стан.

Для тих, хто не може в підборі меню, за основу можна взяти такі рекомендації:

Прийом їжіПриблизний рецепт
Сніданок гречана каша, яблуко запечене, чай з сухариками; рисова каша, галети, компот з груш; вівсянка, сушіння з чаєм.
Другий сніданок запіканка з сиру, яблучний компот; м’ясні тефтелі, чай; запіканка з сиру, кисіль.
Обід суп на овочевому бульйоні, индюшиные фрикадельки з відварним рисом, яблучний кисіль; кабачковий суп, 100 г відвареної яловичини, компот; овочевий суп, яловичі котлети, компот.
Вечеря котлети з картоплі, пекінська капуста, грушевий відвар; салат з огірків і капусти, макарони, чай; м’ясні фрикадельки з пюре, чай.

Не варто забувати, що сучасна кухонна техніка дозволяє урізноманітнити меню. Мультиварка готує звичні страви з зовсім іншими смаками. Головне, не забувати про необхідні обмеження в продуктах харчування, і тоді період ремісії буде тривати дуже довго.

Білозьорова Олександра

Білозьорова Олександра

Лікар-дерматовенеролог
Член AADV, член УАДВ.

Популярні услуги

Лікування гіпергідрозу
Дерматологія

Лікування гіпергідрозу

от Білозьорова Олександра
Лікування врослого нігтя
Подологія (нігті)

Лікування врослого нігтя

от Білозьорова Олександра
Ультразвукова діагностика шкіри
Дерматологія

Ультразвукова діагностика шкіри

от Білозьорова Олександра

Популярні статі

No Content Available

  • Лікарі
  • Послуги
  • Захворювання
  • Енциклопедія
  • Відгуки
  • Контакти
  • ukУкр

© 2018 derma.com.ua
Всі матеріали на даному сайті призначені виключно
для медичних працівників і фармацевтів.
Сайт не повинен бути використаний як джерело інформації з самолікування!

No Result
View All Result
  • Лікарі
  • Послуги
  • Захворювання
  • Енциклопедія
  • Відгуки
  • Контакти
  • ukУкр

© 2018 derma.com.ua
Всі матеріали на даному сайті призначені виключно
для медичних працівників і фармацевтів.
Сайт не повинен бути використаний як джерело інформації з самолікування!